A Wedding in a Salsa Rhythm

A Wedding in a Salsa Rhythm … My beautiful couple on the dance floor | Let It Be | Fotografia Ślubna Poznań | Photography by Eva Szawara

And finally my “salsa” couple on the blog. It was probably the longest wedding I’ve ever been to. I just could not get out of there. Dance, fun and laughter to tears. I looked through the lens and tried to record everything that is happening around. And then I remembered one of my favourite maxims, “When love is no longer an innocent game, fun and laughter – it is not love”. Love is not a vow made before the altar, it is not a beautiful dress and pressed suit, it’s not wedding rings and an apartment on credit but how we express every moment of our lives and how much we can squeeze from it, as in tune with each other and to accept each other regardless of the circumstances. I invite you view my amazing “salsa” couple ‘Marysia and Jarek’ in my Wedding gallery.

No i w końcu moja “roztańczona” para na blogu. To było chyba najdłuższe wesele na jakim byłam. Po prostu nie mogłam wyjść z sali. Taniec , zabawa, śmiech do łez. Patrzyłam przez obiektyw i starałam się zarejestrować wszystko, co się dzieje wokół. I wtedy przypomniała mi się moja ulubiona sentencja : “Dopóki miłość nie stanie się niewinná grá, zabawá, śmiechem – nie jest miłościá”. Miłość to nie przysięga złożona przed ołtarzem, to nie piękna suknia i wyprasowany garnitur, to nie obráczki i mieszkanie na kredyt ale to jak wyrażamy każdá chwilę naszego życia i ile możemy z niej wycisnáć, jak współgramy ze sobá i jak akceptujemy siebie niezależnie od okoliczności. Zapraszam na pełen reportaż do galerii “Weddings” (Marysia and Jarek).

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

Anti-Spam Quiz:

Share on FacebookTweet this PostPin Images to PinterestBack to Top
W i t a m y
W e l c o m e
A r c h i v e
L i k e   U s